Malatya Yeni Devlet Hastanesi Organ Bağışı Haftası Münasebetiyle Stant Açtı
5.11.2019 | 90

 

Organ Bağışı İle İlgili Bazı Ön Yargılardan Kurtulmak, Organ Bekleyen Hastalarımızın Sağlıklarına Kavuşmaları Açısından Son Derece Önemlidir.”

 

“3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası Münasebetiyle Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Leman Acun Delen yaptığı açıklamada  “Organ Bağışı, kişi hayattayken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organların başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir.

Türkiye’de sağlığına kavuşmak için organ nakli olmayı bekleyen 25 bin 769 hasta var. Bunlardan 22 bin 462 kişi böbrek, 2 bin 153 kişi karaciğer, bin 84 kişi kalp, 64 kişi akciğer 4 kişi kalp kapağı ve 2 kişi ince bağırsak nakli olmayı bekliyor. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak biz de böylesi hayati bir öneme sahip olan bu konuda vatandaşlarımızın dikkatini bu yöne çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirmek istedik.” dedi.

Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Leman Acun Delen, “Organ bağışı ile ilgili bazı ön yargılardan kurtulmak, organ bekleyen hastalarımızın sağlıklarına kavuşmaları açısından son derece önemlidir. Organ nakli yapılacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna, yaş, boy, kilo gibi kriterlere ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayrımı yapılmaz. Şunu özelikle belirtmek istiyorum ki, “Organ bağışının dini yönden sakıncası yoktur.” Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.” diye konuştu.

 Diğer Haberler

Büyükşehir Meclisi Kasım Ayı Toplantısı Başladı
13.11.2019 | 0

Minikler Trafik Öğreniyor
12.11.2019 | 38

Gürkan: Hindistan ile Türkiye arasında ticaret hacmi daha da geliştirilmeli
12.11.2019 | 63

 Çok Okunanlar