30´lı yaşlarda yüksek tansiyon ´beyne zarar veriyor
31.8.2019 | 175

Uzmanlar, 30'lu yaşların ortasındakilerin, beyin sağlıklarını korumak için tansiyon değerlerine dikkat etmeleri uyarısında bulunuyor.

Lancet Neurology dergisinde yayımlanan yeni araştırmaya göre, beyin sağlığının korunması için "fırsatlar penceresi" 30'lu yaşların ortasından 50'lili yaşların ortasına kadar açık kalıyor.

Araştırma için 1946 yılında doğan 500 kişi incelendi. Orta yaşın başlarında görülen yüksek tansiyonun, daha sonra ortaya çıkan kan damarlarındaki hasar ve beynin küçülmesiyle bağlantılı olduğu anlaşıldı.

Uzmanlar, "kritik dönem" olarak görülen 30 ve 40'lı yaşlardaki yüksek tansiyonun "beynin gördüğü hasarı hızlandırdığını" söylüyor.

Orta yaşlardaki kan basıncı değerlerinin demans riskiyle bağlantılı olduğu daha önce yapılan araştırmalarda da görülmüştü ama bilim insanları bu zararın ne zaman ve nasıl oluştuğunu anlamak için yeni verileri inceledi.

 

 

Araştırma boyunca katılımcılar beyin taramasından geçirildi ve kan basınçları ölçüldü.

36-43 yaşları arasında kan basıncındaki artışın beynin küçülmesiyle bağlantılı olduğu sonucuna varıldı.

Herkesin beyni yaşlandıkça küçülür ama etkileri, vasküler demans gibi nörodejeneratif hastalıklardan mustarip olanlarda daha fazla görülüyor.

İncelenen bireylerde kognitifi yetersizlik görülmese de araştırmacılar beynin küçülmesinin kognitif yetersizlik belirtilerinden önce yaşandığını söylüyor. Aynı bireyler gelecek yıllarda da bu belirtileri gösterip göstermediklerinin tespiti için incelenmeye devam edecek.

 Diğer Haberler

Felçli hasta zihniyle kol ve bacaklarını hareket ettirdi
6.10.2019 | 108

ABD´de elektronik sigaradan ikinci ölüm
25.9.2019 | 131

Uzayda kanser hücrelerinin yüzde 80´i öldü
15.9.2019 | 148

 Çok Okunanlar